Un adolescent de 16 ani și unchiul său, cu un an mai mare au ajuns în această dimineață la Spitalul de copii, după ce trei indivizi i-au atacat pe drum.
Incidentul s-a întâmplat în jurul orei 5.30, în această dimineață, în comuna Slivna. Cei doi băieți se duceau la școală la Berești, iar la un moment dat le-au ieșit în cale trei indivizi înarmați cu bâte, dar și cu un cuțit. Fără să le spună ceva, cei trei au tăbărât pe băieți și după ce i-au lovit, unul dintre atacatori l-a înjunghiat în spate pe adolescentul de 16 ani. Se pare că motivul disputei ar fi o fată.
„Nu e prima dată când aceștia fac scandal la noi, în Slivna. Sunt cunoscuți ca scandalagii. Iar astăzi dimineață, după ce i-au bătut, bătăușii au fugit, iar băiatul meu, deși era înjunghiat a reușit să vină acasă. Noroc de unchiul lui că l-a ajutat. Îi dau în judecată, să se facă dreptate”, a spus Mihai Mocanu, tatăl băiatului înjunghiat. Cei doi tineri au fost aduşi la Spitalul de Copii cu ambulanța și imediat au fost preluați de medici pentru investigații medicale.
„Atât cel înjunghiat, cât și cel lovit sunt în stare stabilă, au fost puși pe monitor, urmează să-i investigăm medical”, a declarat dr. Florin Iordache, medic primar la Spitalul de Urgență pentru Copii ”„Sf. Apostol Ioan”. Polițiștii au intrat deja pe fir și fac anchetă în acest caz.
„Din primele cercetări a reieșit faptul că agresiunea s-a produs pe fondul unui conflict mai vechi, tinerii fiind sancționați în urmă cu o săptămână, de polițistul din comună”, a declarat cms. Cristina Tatulici, purt. de cuv. al I.P.J. Galați.
Chiar dacă sunt minori, tinerii riscă să fie acuzați de comiterea infracțiunii de loviri și alte violențe.